Spotkanie Oficerów Przeciwlotników
Tradycja stałych spotkań przeciwlotników powstała z inicjatywy płk. Mariana Deringa, Szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii 2 KOP, obecnie generała brygady Szefa Sztabu – Zastępcy Dowódcy 2 KOP. Od wielu lat, dwa razy w roku, podczas spotkań Noworocznych i Święta OPL, oficerowie rezerwy i oficerowie czynnej służby wymieniają swoje doświadczenia wojskowe i wspominają okres wspólnej służby.
Tym razem spotkanie otworzył obecny Szef Oddziału WOPL, płk Józef Jarosławski. Po przywitaniu gości, oficerów rezerwy i sympatyków z wojsk lotniczych i wojsk łączności, przedstawił krótki rys historyczny Wojsk Rakietowych i OPL.
Należy podkreślić, że spotkania te, początkowo realizowane jako uroczystości skupiające oficerów rezerwy mieszkających w Bydgoszczy, z czasem przerodziły się w uroczystości skupiające oficerów rezerwy i oficerów przeciwlotników z całych Sił Powietrznych.
Na uroczystość przybyli oficerowie rezerwy między innymi z Gryfic, Mrzeżyna, Torunia i Warszawy.
Rangę uroczystości podkreślili swoją obecnością Szef Oddziału WOP Sił Powietrznych gen. bryg. Michał Jackiewicz i jego Zastępca płk Wiesław Telep, oraz Szef Sztabu – Zastępca Dowódcy 2 KOP gen. bryg. Marian Dering. Obecny był także gen. bryg. rez. Franciszek Żygis – były Szef WRiA Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej.
W organizację uroczystości zaangażowali się także oficerowie rezerwy, zapewniając wsparcie logistyczne. Na zdjęciu od lewej: kpt. rez. Jerzy Hinz – biznesmen, i płk rez. Stanisław Nowak – Kierownik Aeroklubu Bydgoszcz.
Życzenia pomyślności zebranym złożył Szef Oddziału WOP Sił Powietrznych gen. bryg. Michał Jackiewicz.
Długie godziny trwały wspomnienia byłych Szefów WRiA. Od lewej: Szef WRiA 2 KOP płk rez. Mieczysław Wasąg, Szef WRiA WLOP gen. bryg. rez. Franciszek Żygis i Szef WRiA 2 KOP płk rez. Wiesław Warylewski.
Oficerowie rezerwy jeszcze raz przeżywali swoje młode lata. Na zdjęciu od lewej oficerowie rezerwy: płk rez. Edmund Łączny, ppłk rez. Ryszard Kowalski, ppłk rez. Roman Nitka i płk rez. Paweł Siuda.
W kolejnych toastach podejmowano tematy związane z historią i dniem współczesnych przeciwlotników. Na zdjęciu od lewej: płk rez. Wiesław Warylewski i płk rez. Mieczysław Wasąg.
Była okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć z nowo mianowanym generałem. Na zdjęciu: gen. bryg. Marian Dering i ppłk rez. Ryszard Kowalski.
Czas szybko uciekał. Trudno jednak było się rozstać. Każdy coś miał do powiedzenia. Jedno jest pewne, uczestnicy spotkania umawiają się już na następne spotkanie. Tyle było tematów, że nie udało się wszystkich wyczerpać. Na zdjęciu od lewej: mjr Roman Pacanowski, ppłk rez. Franciszek Holeczek i płk rez. Tadeusz Kleszczewski.
